ŠKOLSKÁ KNIŽNICA

Školská knižnica je súčasťou Základnej školy na Hutníckej uliciSpišskej Novej Vsi. Slúži na informačné a dokumentačné zabezpečenie výchovno-vzdelávacej činnosti a výchovno-vzdelávaceho procesu.

Školskú knižnicu tvoria učiteľskážiacka knižnica.

Učiteľská knižnica disponuje s  989 knižnými jednotkami v celkovej hodnote 3 121,39 €. Navštevujú ju všetci pedagogickí pracovníci, ktorí si vypožičiavajú metodické príručky na vyučovanie svojich predmetov a odborné knihy potrebné pre svoj odborný rast.

Žiacka knižnica obsahuje 771 rôznych titulov, t.j. 1752 kusov v celkovej hodnote 4 570,56 €. Je otvorená každú stredu v čase od 13. -15. hodiny. Navštevujú ju žiaci prevažne z ročníkov 1.- 4., ale aj pedagogickínepedagogickí zamestnanci školy. Mimočítanková literatúra sa využíva na hodinách slovenského jazyka a literatúry vo všetkých ročníkoch.

Vďaka pomoci RRZ je školská knižnica od 2005 elektronizovaná. Projekt v hodnote 1000 € vypracovala p.uč. Mgr. M. Jendrálová. RRZ pri ZŠ Hutnícka 16 každoročne sponzorsky prispieva na rozširovanie knižničného fondu. V decembri 2008 sa realizoval úspešný projekt pani učiteľky Mgr. Jendrálovej „Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2008“. Zakúpilo sa 5 notebookov, multifunkčná tlačiareň, materiál na bezdrôtové pripojenie na internet, rozšíril sa knižničný fond a to v celkovej hodnote 3983,27 €. V januári 2009 sa zriadila nová, rozlohovo väčšia školská knižnica a čitáreň.

Naša knižnica tak zabezpečuje slobodný prístup k informáciám, napomáha uspokojovať kultúrne, informačné, vedeckovýskumné a vzdelávacie potreby žiakov, učiteľov a nepedagogických zamestnancov školy.

Počas školského roka organizujeme v školskej knižnici mnohé aktivity:

• Súťaže v prednese poézie a prózy: Hviezdoslavov Kubín a Šaliansky Maťk
  • Literárne kvízy „Máme radi knihy, hádanky, rébusy“
  • Rozprávky už čítam sám
  • „Cesta za poznaním“ – čítanie slovenských historických povestí
  • Daruj knihu školskej knižnici
  • Výstava knižných novinek
  • Návšteva mestskej a obecnej knižnice
  • Školské relácie „Je kniha tvoj priateľ?“, Medzinárodný deň školských knižníc
  • Marec - mesiac knihy
  • Deň ľudovej rozprávky „Hľadá sa Dobšinský“
  • Projekt „Čítajme si“ – Najpočetnejší detský čitateľský maratón
  • Prodajné výstavy kníh
  • Týždeň hlasného čítania
  • Dni otvorených dverí

Každoročne sa zapájame aj do celoslovenského podujatia "Týždeň slovenských knižníc"

Pedagogickí zamestnanci si pre žiakov našej školy pripravujú množstvo aktivít:

• „Čítame si spolu“ - rozprávkový deň v ŠKD
  •  Projekt „ Ariel -Malá morská víla“ – čítanie a výroba leporela - ŠKD
  • „Cesta za poznaním“ – čítanie slovenských historických povestí – 2. stupeň
  •  Daruj knihu školskej knižnici
  • Návšteva obecnej knižnice v Smižanoch – 2.- 4. roč.
  • Školská relácia „Je kniha tvoj priateľ?“
  • Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice
  • Projekt „Moja najobľúbenejšia kniha“ – 1. stupeň
  • Súťaž pre 2.stupeň „Najkrajší list „– 47. ročník