Milí žiaci,

toto je naša aktuálna téma, ktorej sa venujeme v školskej jedálni, aby sme Vám ukázali, aký vplyv môžu mať potraviny na naše zdravie. V rámci tejto témy máte opät možnosť zapojiť sa do zlosovacej hry o peknú cenu.

Skúste správne odpovedať na otázku; správnu odpoveď vhoďte do škatule pri výdajnom okienku v školskej jedálni a možno sa šťastie usmeje práve na Vás.

Vedúca školskej jedálne

Na vine bol
zákerný nepriateľ,
zvaný SKORBUT,
obávanejší bol než ktorýkoľvek
zlomyseľný pirát.
A kto to ten SKORBUT bol?

Bola to choroba vyvolaná nedostatkom vitamínu C.

Námorníci sa plavili celé mesiace bez dostatku čerstvého ovocia a zeleniny na palube.

V lepšom prípade  boli moreplavci unavení, slabí, chudokrvní. Vypadávali im zuby, oči im akoby z jamôk vypadnúť chceli. V horšom prípade dokonca prišli o svoje životy.
Našťastie prišla záchrana!
Najúčinnejšou
zbraňou proti zákernému nepriateľovi
sa stal obyčajný
a predsa
najsilnejší bojovník VITAMÍN C.
Od tých čias si každá posádka pred plavbou  zabezpečila dostatok kyslej kapusty, lebo  bola bohatá na  C-éčko a nekazila sa ako  čerstvé ovocie a zelenina. Množstvo  drevených sudov plných tejto hodnotnej  potraviny malo pre námorníkov odvtedy  cenu života.

Ak ste pozorne čítali tieto informácie,
pýtate sa možno: „Prečo kyslú kapustu,
a nie čerstvé ovocie a zeleninu?“

A pýtate sa správne.
Nájdite správnu odpoveď
na túto otázku a napísanú
a označenú menom a triedou ju
vhoďte do škatule
„SÚŤAŽ“
pri výdajnom okienku v ŠJ.
A čo dnes odporúča „keptn Džek“ Vám:

Aj keď sa dnes neplavíme
na dlhých plavbách,
SKORBUT opäť útočí.
Na vine sme sami. LENIVOSŤ!
Nebuďme leniví olúpať banán,
pomaranč, či zjesť jablko